Vyrážka při svrabu
Jaké jsou příznaky svrabu?
Poté, co se roztoč zavrtá do kůže, nějakou dobu trvá, než se rozvinou známky a příznaky. Pokud jste svrab již měli, svědění obvykle začíná během jednoho až čtyř dnů. Když člověk neměl svrab, tělo potřebuje čas na vyvinutí reakce na roztoče. Vývoj příznaků může trvat dva až šest týdnů.
Příznaky a příznaky svrabu zahrnují:
- Svědění, hlavně v noci: Svědění je nejčastějším příznakem. Svědění může být tak intenzivní, že člověka v noci nenechá spát.
- Vyrážka: Mnoho lidí dostane svrabovou vyrážku. Tato vyrážka způsobuje malé hrbolky, které často tvoří čáru ve tvaru S. Hrbolky mohou vypadat jako kopřivka, drobná kousnutí, uzlíky pod kůží nebo pupínky. U některých lidí se objevují šupinaté skvrny, které vypadají jako ekzém.
- Vřídky: Škrábání svědivé vyrážky může způsobit vředy. V boláčcích se může vyvinout infekce.
- Silné krusty na kůži: Krusty se tvoří, když se u člověka vyvine závažný typ svrabu nazývaný krustový svrab. Jiný název pro krustový svrab je norský svrab. S tolika roztoči, kteří se zavrtávají do kůže, se vyrážka a svědění stávají vážnými.
Silné svědění může vést k neustálému škrábání. Při nepřetržitém škrábání se může vyvinout infekce. Nepřetržité škrábání může dokonce vést k sepsi, což je někdy život ohrožující stav, který se rozvine, když se infekce dostane do krve.
Svrab se může vyvinout kdekoli na kůži. Roztoči se však raději zavrtávají do určitých částí těla. Nejčastější místa svědění a vyrážky jsou:
- Ruce: Roztoči se rádi zavrtávají do kůže mezi prsty a kolem nehtů.
- Paže: Roztoči mají rádi lokty a zápěstí.
- Kůže obvykle pokrytá oblečením nebo šperky: Hýždě, linie opasku, penis a kůže kolem bradavek jsou pravděpodobně místa, kde se roztoči zavrtávají. Roztoči se také rádi zavrtávají do kůže pokryté náramkem, páskem na hodinky nebo prstenem.
U dospělých se roztoči zřídka zavrtávají do kůže nad krkem, takže hlava zůstává často nezasažena.
Svrab u dětí
U některých dětí se rozvine rozšířený svrab. Svrabová vyrážka může pokrýt většinu těla. Dokonce i dětské dlaně, chodidla a pokožka hlavy mohou být napadeny roztoči.
U kojenců se vyrážka často objevuje na dlaních a chodidlech. Děti, které mají svrab, jsou velmi podrážděné a často nechtějí jíst ani spát. Svědění je může v noci udržet vzhůru.
Léčba svrabu
Pokud si myslíte, že máte svrab, navštivte svého praktického lékaře. Obvykle to není vážný stav, ale je třeba jej léčit. Dva nejpoužívanější způsoby léčby svrabu jsou permetrinový krém a malathionové mléko. Oba léky obsahují insekticidy, které zabíjejí roztoče způsobující onemocnění svrabem.
Jako první ošetření se obvykle doporučuje 5% krém Permethrin v masti Infektoscab. Malathion 0,5% lotion se používá, pokud je permethrin neúčinný.
Psoriáza
Psoriáza je dlouhodobé, nenakažlivé autoimunitní onemocnění charakterizované vyvýšenými oblastmi abnormální kůže. Tyto oblasti jsou červené, růžové nebo fialové, suché, svědivé a šupinaté. Psoriáza se liší v závažnosti od malých, lokalizovaných skvrn až po kompletní pokrytí těla. Poranění kůže může v tomto místě vyvolat psoriatické kožní změny, které jsou známé jako Koebnerův fenomén. Právě Koebnerův fenomén je velmi podobný příznakům onemocnění svrabem. Další podobnost psoriázy a svrabu je svědění a malé lokalizované červené skvrny.
Vodítkem k rozpoznání můžou být charakteristické znaky psoriázy a svrabu:
- Nejčastěji postiženými oblastmi těla u psoriázy jsou zadní strana předloktí, holeně, oblast pupku a pokožka hlavy. Zatímco u svrabu je to mezi prsty na rukou a nohou, v podpaží, kolem pasu, po vnitřní straně zápěstí, na přední straně předloktí, na ploskách nohou, na hrudi a kolem bradavek.
- U většiny lidí s psoriázou jsou v určitém okamžiku postiženy jejich nehty na rukou i na nohou. Postižení může vypadat jako důlky v nehtech nebo změny barvy nehtů. Svrab žádné takové příznaky nemá.
Psoriáza je obecně považována za genetické onemocnění, které je vyvoláno faktory prostředí. Jestliže jedno dvojče má psoriázu, druhé dvojče je třikrát více pravděpodobně ohroženo, pokud jsou dvojčata identická, než když jsou neidentická. To naznačuje, že genetické faktory predisponují k psoriáze. Příznaky se často zhoršují během zimy a při užívání určitých léků, jako jsou betablokátory nebo volně prodejné léky proti bolesti NSAID. Svou roli mohou hrát i infekce a psychický stres. Základní mechanismus nemoci je nevysvětlitelná obranná reakce imunitního sytému proti vlastním kožním buňkám.
Léčba
Pro psoriázu jsou k dispozici různé možnosti léčby v závislosti na typu přítomné psoriázy a její závažnosti.
Lokální léčba je první linií léčby mírné psoriázy. Studie z roku 2020 zjistila, že lokální léčba zůstává účinná při léčbě mírné psoriázy.
Místní léčba zahrnuje:
- Změkčovadla: Patří sem hydratační krémy a krémy proti svědění.
- Uhelný dehet: Uhelný dehet může pomoci snížit svědění a šupinatost psoriázy, stejně jako snížit zarudnutí a otoky a zpomalit rostoucí kožní buňky.
- Lokální kortikosteroidy: Patří sem krémy, jako je hydrokortison. Ty pomáhají snižovat svědění a zánět.
- Kyselina salicylová: Kyselina salicylová může pomoci změkčit šupiny a snížit otoky.
- Lokální retinoidy: Jedná se o syntetickou formu vitaminu A. Retinoid, který může léčit lupénku, se nazývá tazaroten.
U středně těžké až těžké psoriázy může zlepšení stavu vyžadovat fototerapii, systémovou terapii a biologické léky.
Atopická dermatitida
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je nejběžnější formou ekzému, což je stav, který způsobuje svědění, suchost a popraskání kůže. Svědění a popraskání kůže může být podobné s onemocněním svrabem.
Atopický ekzém je častější u dětí, často se rozvíjí před jejich prvními narozeninami. Ale může se také poprvé vyvinout u dospělých.
Obvykle se jedná o dlouhodobý (chronický) stav, i když se u některých dětí s přibývajícím věkem může výrazně zlepšit, nebo dokonce zcela vymizet.
Příznaky atopického ekzému
Atopický ekzém způsobuje svědění, suchou, popraskanou a bolavou pokožku. Někteří lidé mají pouze malé skvrny suché kůže, ale jiní mohou pociťovat rozšířenou zanícenou kůži po celém těle. Zanícená kůže může na světlejší pokožce zčervenat a na tmavší pokožce být tmavší hnědá, fialová nebo šedá. Na tmavší pleti je to obtížněji vidět.
Přestože atopický ekzém může postihnout kteroukoli část těla, u dětí nejčastěji postihuje ruce, vnitřní stranu loktů, zadní stranu kolen a obličej a pokožku hlavy. To jsou místa, kde bývá se svými projevy i svrab.
Lidé s atopickým ekzémem mají obvykle období, kdy jsou příznaky méně patrné, a také období, kdy se příznaky zhoršují (vzplanutí).
Léčba
Léčba atopické dermatitidy zahrnuje léky, péči o pokožku a fototerapii. Účinná je fototerapie NB-UVB.
Mezi léky, které mohou být předepsány, patří:
- steroidy ke snížení otoku a odstranění vyrážky;
- antibiotika, která pomáhají předcházet infekcím;
- antihistaminika ke snížení podráždění.
Dermatolog může doporučit, aby pacient:
- zabránil poškrábání pokožky;
- používal zvlhčovač;
- používal mýdlo, které je bez parfemace;
- nanášel na vlhkou pokožku po umytí promašťující masti a hydratační přípravky.
Člověk může vyzkoušet i bělicí koupele. Dermatologové pro zmírnění ekzémů doporučují, aby člověk používal běžné nekoncentrované bělidlo pro domácnost, které obsahuje 5,25 % chlornanu sodného.
Lidé by se měli před pokusem o bělicí koupel vždy poradit se zdravotníkem.
Kromě toho by lidé s atopickým ekzémem neměli:
- používat příliš studenou nebo horkou vodu;
- používat do koupele žádné další přísady;
- namáčet déle než 15 minut.
Kontaktní dermatitida
Kontaktní dermatitida je typ ekzému vyvolaný kontaktem s určitou látkou. Ekzém je název pro skupinu stavů, které způsobují suchou a podrážděnou pokožku. Kontaktní dermatitida se obvykle zlepší nebo zcela vymizí, pokud je látka způsobující problém identifikována a eliminována. K dispozici jsou také léčby, které pomáhají zmírnit příznaky.
Příznaky kontaktní dermatitidy
Kontaktní dermatitida způsobuje svědění, puchýře, suchost a popraskání kůže. Světlejší pleť může zčervenat a tmavší pleť tmavě hnědnout, fialovět nebo šednout.
K této reakci obvykle dochází během několika hodin nebo dnů po vystavení dráždivé látce nebo alergenu. Příznaky mohou postihnout kteroukoli část těla, ale nejčastěji ruce a obličej.
Léčba
Léčba kontaktní dermatitidy spočívá ve vyvarování se spouštěčů. Lékař může také předepisovat určité lokální a perorální léky:
- silný kortikosteroidní krém ke snížení zánětu;
- Prednison k potlačení imunitní reakce;
- antihistaminika ke kontrole svědění.
Papulární kopřivka
Co je papulární kopřivka?
Papulární kopřivka je zdravotní stav, který způsobuje výskyt hrbolků na kůži s prodlouženým trváním.
Co je příčinou?
Papulární kopřivka je způsobena zvýšenou citlivostí na bodnutí hmyzem (podobně jako a alergická reakce). Nejběžnější hmyz, který způsobuje tento zdravotní stav zahrnuje blechy, štěnice, kousání much a komárů. Nicméně může ji způsobit jakýkoliv bodavý hmyz. Tento zdravotní stav kůže se vyskytuje nejčastěji v jarních a letních měsících, protože hmyz je více aktivní. Doba však závisí na počasí a druzích hmyzu, které se vyskytují tam, kde žijete.
Jaké jsou příznaky?
Známky a příznaky tohoto zdravotního stavu kůže mohou zahrnovat:
- Červené, svědivé hrbolky. Někdy může způsobit kousnutí hmyzem několik svědivých červených pupínků po celém těle. Tyto hrbolky jsou vidět na exponovaných místech kůže, ale může se objevit na kterékoli části těla.
- Puchýře naplněné tekutinou.
- Starší hrudky se mohou vrátit a způsobit svědění.
- Tmavé skvrny. K tomu dochází častěji u tmavší pleti po tom, co hrbolky zmizí.
- Jizvy od škrábání svědivých hrbolků.
- Zpožděná reakční doba. Jak stárneme kožní reakce na bodnutí hmyzem může být zpožděna. Může být těžké zjistit, kdy došlo k pokousání.
Léčba
Léčba bude pravděpodobně zahrnovat:
- lokální steroidní krém,
- antihistaminika,
- antiseptický krém.
Folikulitida
Folikulitida je běžné kožní onemocnění, ke kterému dochází při zánětu vlasových folikulů. Často je způsobena infekcí bakterií. Zpočátku to může vypadat jako malé pupínky kolem malých pórů, odkud vyrůstá každý vlas, chlup nebo vous (vlasové folikuly).
Stav může být svědivý, bolestivý a trapný. Infekce se může rozšířit a přeměnit se ve vředy.
Mírná folikulitida se pravděpodobně zahojí bez jizev během několika dní se základní sebepéčí. Závažnější nebo opakované infekce mohou vyžadovat léky na předpis. Neléčené závažné infekce mohou způsobit trvalou ztrátu vlasů, vousů nebo chlupů a zjizvení.
Některé typy folikulitidy jsou známé jako vyrážka ve vířivce a holičské svědění.
Příznaky
Známky a příznaky folikulitidy zahrnují:
- Shluky malých hrbolků nebo pupínků kolem vlasových folikulů;
- Puchýře naplněné hnisem, které se otevírají a tvoří kůru;
- Svědění, pálení kůže;
- Bolestivá, jemná kůže;
- Zanícená boule
Léčba
Mírná folikulitida by se měla vyřešit sama bez lékařské pomoci. Teplý obklad si člověk může přikládat na postižená místa třikrát až čtyřikrát denně. Rozšířená folikulitida bude často vyžadovat léčbu lokálním nebo perorálním antibiotikem.