Facebook Síť X Pinterest email tisk

Inkubační doba

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Svrab u člověka

Svrab je onemocnění, které je rozšířeno po celém světě, postihuje všechny rasy a vrstvy obyvatelstva, nevyhýbá se dospělým ani dětem. Šíří se zejména v kolektivech, kde žijí lidé v těsném kontaktu. Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery. Imunitně oslabení jedinci mohou být k onemocnění náchylnější.


Obsah článku

Kdy se objeví první příznaky svrabu

Symptomy jsou nepříjemné: noční svědění a změny na pokožce připomínající ekzém. Často postiženými místy jsou prsty, prsní bradavky, oblast genitálií a podpaží. Diagnóza se stanovuje po zjištění přítomnosti roztoče na těle mikroskopickým důkazem, který je však často obtížné získat. Na ošetření a léčbu se používají různé emulze (například Lindan 1%), které se nanášejí podle předepsaného vzoru. Vedle toho je nutná péče i o další členy rodiny, důkladné vyčištění postele a prádla. Při poctivě provedené terapii je prognóza na uzdravení velmi dobrá.

První příznaky svrabu se objevují zhruba po týdnu v meziprstních záhybech, na horních končetinách se objevuje drobná vyrážka, která se podobá bublinám. Příznivý čas pro rozvoj svrabu je podzim a zima. Chlad je dobrou příležitostí pro přežití parazita.

Inkubační doba se nedá přesně určit. Je to údobí, které uplyne od pronikání roztočů do kůže po následné projevy prvních příznaků. Inkubační doba svrabu může také trvat několik hodin, jelikož samičky roztoče se okamžitě pohybují a kladou vajíčka. V tomto případě se příznaky svrabu objevují velmi rychle. V průměru inkubační doba svrabu trvá osm až dvanáct dnů.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Vývojová stadia

Zákožka svrabová je roztoč o velikosti od jedné do čtyř desetin milimetru, jehož samice se zavrtávají do pokožky člověka, kde kladou svá vejce. Po čtyřech dnech se z vajec vylíhnou ošklivé šestinohé larvy a ty se za další čtyři dny přemění na osminové nymfy. Nymfy se pohybují po povrchu pokožky, kde se později přemění v dospělé roztoče, samci oplodní samičky a ty se opět zavrtávají do kůže, kde kladou vejce, a celý tento nechutný proces se opakuje. Jedna samička je sice oplodněna pouze jednou, ale za svůj pětitýdenní život naklade až 50 vajec. Navíc svou chodbičku v kůži neustále prohlubuje. Výskyt svrabu většinou kolísá v mnohaletých cyklech a nejčastěji se toto onemocnění šíří hlavně v zimě, kdy se lidé méně pohybují. Doslova ideálním prostředím pro jejich množení je postel, tudíž nejvíce postiženými bývají senioři v nemocnicích nebo v domovech s pečovatelskou službou.

Prevence přenosu

Prevencí je:

  • Dodržovat zásady osobní hygieny.
  • Důkladně si mýt ruce.
  • Vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými osobami.
  • Vyhnout se přespávání v cizím ložním prádle.
  • Pravidelné praní a žehlení ložního prádla.

Zcela vyloučit riziko nakažení svrabem ale není možné.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Prevence proti opětovnému nakažení

Nejjednodušší metodou prevence je ošetření ošacení a ložního prádla 90stupňovou horkou vodou, nejlépe v pračce. Tímto způsobem se ale může zničit prádlo citlivé na vysokou teplotu. Další metodou je tedy odnětí potravy, to znamená, že se prádlo uskladní například do čistých sáčků od smetí minimálně po dobu 72 hodin (nehledě na venkovní teplotu). Pro zvýšení účinnosti se doporučuje přitom vytvořit jakési malé vakuum, například za pomoci vysavače. Roztoči tímto způsobem zahynou hladem a možnost parazitování, a tím pádem i opětovného nakažení, se vyloučí. Po tomto speciálním uskladnění může prádlo vyprat při běžné teplotě a bez problémů opět nosit.

Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto:
© SA



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Infectoscab - příbalový leták

    Cempírek

    Infectoscab je velmi účinná mast proti svrabu a pokud jste nanesl mast podle návodu, tak není pravděpodobné, že by něco v kůži přežilo. To svědění souvisí s těmi zemřelými jedinci, kteří zůstali v kůži a tam se rozkládají a způsobují svědění a zčervenání kůže. Je třeba vydržet, než se všechny mrtvolky vyloučí při obměně pokožky, což může trvat až 28 dní.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Jak dlouho trvá léčba svrabu

    Cempírek

    Jak dlouho se má člověk držet dál od ostatních, když má svrab? Dospělí a děti ve věku 5 let a starší se mohou vrátit do práce nebo do školy/školky, jakmile zahájí léčbu. Prvních 24 hodin je ale důležité vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi.
    Vyrážka se vytrácí pomalu a bohužel také dlouho svědí. Může to trvat až měsíc od namazání mastí Infectoscab. Následná vyrážka, která vzniká i ve dnech po namazání souvisí s uhynulými jedinci zákožky svrabové, kteří zemřeli hluboko v kůži, kde dochází k jejich rozkladu a to dráždí pokožku, jenž v těch místech zarudne a svědí. Celé to skončí, až se obmění celá pokožka, což trvá 28 dnů.
    Možnosti úlevy od svědění:
    - Tea Tree Oil: Pro použití naneste na postiženou pokožku mast obsahující méně než 5 % tea tree oleje (můžete to udělat smícháním několika kapek oleje s pleťovou vodou nebo kokosovým olejem). Aplikujte denně při pociťování příznaků.
    - Koupele z ovesných vloček: Jedná se o skvělý způsob, jak zklidnit svědivou pokožku snížením zánětu. Ovesné koupele mohou pomoci zmírnit svědění spojené se svrabem.
    - Koupele z jedlé sody: Jako alternativu k ovesným vločkám vyzkoušejte studenou koupel s 60 gramy jedlé sody. To může pomoci zklidnit pokožku a zmírnit svědění.
    - Studené obklady: Přiložením studeného obkladu na kůži můžete snížit svědění. Vyzkoušejte ledový obklad nebo chladnou vlhkou žínku na oblasti těla, které obzvláště svědí.
    - Ocet: Možná jste slyšela, že svrab a svědění můžete léčit nanesením octa na kůži a po několika minutách opláchnout. Neexistuje však žádný důkaz, že to funguje a mohlo by to podráždit vaši pokožku.
    - Vyhněte se mýdlu: Mýdlo může dále dráždit pokožku, když máte svrab. Umyjte se vodou a vyhněte se mýdlu nebo vonným mlékům, když máte zanícenou pokožku.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Svědění po léčbě

    Cempírek

    Sama nejlépe víte, jak vypadalo onemocnění svrabem, takže již můžete rozeznat, co je svrab a co ne. Je možné, že v kůži přežila nějaká oplodněná samice nebo jiná stádia svrabu, která mohou započít novou generaci a svrab znovu vyvolat. Když je člověk napaden roztočem svrabem poprvé, příznaky se mohou objevit až za dva měsíce po napadení. Pokud ale měl člověk svrab již dříve, stane se citlivým na roztoče a příznaky se obecně objevují mnohem dříve, během 1 až 4 dnů. Svrabem je možné se nakazit opakovaně. Je-li příznak podobný vyrážce, kterou znáte z první epizody svrabu, tak budete muset znovu k lékaři, aby potvrdil nákazu svrabem a předepsal mast Infectoscab.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.