Kdy se objeví první příznaky svrabu
Symptomy jsou nepříjemné: noční svědění a změny na pokožce připomínající ekzém. Často postiženými místy jsou prsty, prsní bradavky, oblast genitálií a podpaží. Diagnóza se stanovuje po zjištění přítomnosti roztoče na těle mikroskopickým důkazem, který je však často obtížné získat. Na ošetření a léčbu se používají různé emulze (například Lindan 1%), které se nanášejí podle předepsaného vzoru. Vedle toho je nutná péče i o další členy rodiny, důkladné vyčištění postele a prádla. Při poctivě provedené terapii je prognóza na uzdravení velmi dobrá.
První příznaky svrabu se objevují zhruba po týdnu v meziprstních záhybech, na horních končetinách se objevuje drobná vyrážka, která se podobá bublinám. Příznivý čas pro rozvoj svrabu je podzim a zima. Chlad je dobrou příležitostí pro přežití parazita.
Inkubační doba se nedá přesně určit. Je to údobí, které uplyne od pronikání roztočů do kůže po následné projevy prvních příznaků. Inkubační doba svrabu může také trvat několik hodin, jelikož samičky roztoče se okamžitě pohybují a kladou vajíčka. V tomto případě se příznaky svrabu objevují velmi rychle. V průměru inkubační doba svrabu trvá osm až dvanáct dnů.
Vývojová stadia
Zákožka svrabová je roztoč o velikosti od jedné do čtyř desetin milimetru, jehož samice se zavrtávají do pokožky člověka, kde kladou svá vejce. Po čtyřech dnech se z vajec vylíhnou ošklivé šestinohé larvy a ty se za další čtyři dny přemění na osminové nymfy. Nymfy se pohybují po povrchu pokožky, kde se později přemění v dospělé roztoče, samci oplodní samičky a ty se opět zavrtávají do kůže, kde kladou vejce, a celý tento nechutný proces se opakuje. Jedna samička je sice oplodněna pouze jednou, ale za svůj pětitýdenní život naklade až 50 vajec. Navíc svou chodbičku v kůži neustále prohlubuje. Výskyt svrabu většinou kolísá v mnohaletých cyklech a nejčastěji se toto onemocnění šíří hlavně v zimě, kdy se lidé méně pohybují. Doslova ideálním prostředím pro jejich množení je postel, tudíž nejvíce postiženými bývají senioři v nemocnicích nebo v domovech s pečovatelskou službou.
Prevence přenosu
Prevencí je:
- Dodržovat zásady osobní hygieny.
- Důkladně si mýt ruce.
- Vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými osobami.
- Vyhnout se přespávání v cizím ložním prádle.
- Pravidelné praní a žehlení ložního prádla.
Zcela vyloučit riziko nakažení svrabem ale není možné.
Prevence proti opětovnému nakažení
Nejjednodušší metodou prevence je ošetření ošacení a ložního prádla 90stupňovou horkou vodou, nejlépe v pračce. Tímto způsobem se ale může zničit prádlo citlivé na vysokou teplotu. Další metodou je tedy odnětí potravy, to znamená, že se prádlo uskladní například do čistých sáčků od smetí minimálně po dobu 72 hodin (nehledě na venkovní teplotu). Pro zvýšení účinnosti se doporučuje přitom vytvořit jakési malé vakuum, například za pomoci vysavače. Roztoči tímto způsobem zahynou hladem a možnost parazitování, a tím pádem i opětovného nakažení, se vyloučí. Po tomto speciálním uskladnění může prádlo vyprat při běžné teplotě a bez problémů opět nosit.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © SA