Jak se přenáší svrab dotykem
Svrab se nejčastěji přenáší intimním nebo sexuálním kontaktem, dále kontaminovaným osobním nebo ložním prádlem, spaním v jedné posteli s infikovanou osobou (ne se psím miláčkem, zde se jedná o svrab u psa). Onemocnění svrabem bývá často nemocnými pociťováno jako ostuda, dříve se totiž říkalo, že jde o nemoc špinavých a zanedbaných lidí. Onemocnění však postihuje všechny vrstvy populace. Nepřenáší se běžným denním stykem, jako je podání ruky či dotyk. Roztoč se zavrtá do kůže za 2,5 minuty. K infekci ovem stačí jediná oplozená samička. Úspěšnost přenosu se zvyšuje s množstvím roztočů na nakažené osobě. Běžně lze nalézt i více než 10 samiček.
Inkubační doba
U primární infestace se pruritus nebo erupce objevují za 4 až 6 týdnů. Reinfestace pak za 1–4 dny.
Období nakažlivosti
Období nakažlivosti končí po řádně ukončené léčebné kúře, kterou řídí dermatolog, a po provedení všech příslušných hygienických opatření.
Vyrážka podobná svrabu
U vyrážky, jejíž projevy se podobají svrabu, nic nepodceňujte. Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař-dermatolog. Zde jsou základní příznaky obvyklých potíží:
- svědění
- červené vřídky
- pupínky a puchýřky
- kožní zarudnutí, skvrny
Kožních onemocnění, alergií kůže nebo infekcí, které se projevují kožní vyrážkou, může být celá řada. Zde najdete ty nejznámější...
Kopřivka (urtikárie)
Vypadá sice jako odřenina, ale jedná se o alergickou reakci. Obvykle svědí či pálí. Může být různých velikostí, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch. Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní. Objevuje se i kopřivka ve kštici. Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy či infekčním onemocněním. Účinnou pomocí, pokud vyrážka přetrvává, jsou antihistaminika.
Ekzém
Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zčervenalá, suchá a svědí. Příčinou ekzému může být nevhodné mýdlo, které podráždí pleť, nebo různé alergeny, a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ovšem není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména pak v místech, kde se ohýbají. Předepsaná medikace záleží na ošetřujícím lékaři.
Opary
Tyto malé bolestivé puchýře na rtech jsou způsobeny virem Herpes simplex. Opary jsou velmi nakažlivé a trvají asi deset dní. Příčin je mnoho – horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace). Jako účinná léčba se používají antivirotika.
Pásový opar
Oproti běžnému oparu není nakažlivý. Projevuje se pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Nenápadná vyrážka se postupně mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost“ trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli. Léčí se antivirotiky, steroidy, někdy bývají zapotřebí i antidepresiva.
Růžovka (rosacea)
Je velmi častá dermatóza, která se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. Když nepomáhají léky, může následovat například laserová terapie.
Alergie z rostlin
V případě alergie na některé rostliny může dojít k rychlému zanícení kůže. Je to individuální, ale například kontakt s břečťanem, pryskyřníkem či blatouchem způsobuje vyrážku u mnoha lidí. Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v případě horšího průběhu jsou zapotřebí antibiotika. Jestli tedy máte alergické reakce na nejrůznější „jedovaté rostliny“, je dobré se jim příště vyhnout.
Citlivá pleť
Někdy může kožní vyrážka vzniknout jen kvůli jemné pleti. Červené skvrny, podráždění, suchá a hrubá místa, to vše mohou být projevy citlivé pokožky. Tento typ pleti vyžaduje pečlivé ošetření vhodnými produkty kosmetiky, které obsahují účinné látky určené k obnově přirozených funkcí kůže.
Akné
Typické akné vytvářejí zanícené ucpané póry potních žláz. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku nebo zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se akné často zjevuje, je nutné podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Nedoporučuje se „vymačkávání vřídků“, protože po nich mohou zůstat jizvy, navíc hrozí infekce.
Lupénka
Je neinfekční vyrážka projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Příčina lupénky není známa. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život. Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelnou terapii, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.
Jak poznat svrab ve vlasech
Diagnóza je zde velmi obtížná. Začátek onemocnění je těžko rozeznatelný, léze jsou málo zřetelné, chodbičky většinou chybí nebo se obtížně detekují, většina roztočů je totiž odstraněna při mytí vlasů. Mohou být však přítomny larvální papuly a hlavně je přítomno úporné noční svědění.
Léčba svrabu ve vlasech
U nás se používá terapie sírou a lindanem.
Síra se používá v masťovém základu: u dospělého pacienta se doporučuje 10–20% sirná vazelína, zatímco u dětí se používá 2,5% mast. Tato mast se aplikuje 1× za 24 hodin 3 po sobě následující dny. Lindan se používá podle pokynů výrobce. V USA se používá účinná látka permethrin, která je obsažena v některých chryzantémách – v současnosti se objevuje i na našem trhu.
Aby léčba byla úspěšná, je nutné dodržovat zásady zevní léčby. Preparát se má stejnoměrně vtírat do kůže po koupeli na celé tělo, po koupeli je potřeba celé tělo důkladně osušit. Každý den je nutné měnit spodní a ložní prádlo, to vyprat při teplotě minimálně 60 ° C, žehlit a 3 dny nepoužívat. Ostatní prádlo či obuv nepoužívat alespoň 5 dní.
V některých zemích se používá celková léčba svrabu, a to zejména použitím ivermektinu.
Fotogalerie svrabu ve vlasech
Ve fotogalerii se můžete podívat, jak vypadá svrab ve vlasech.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Medic