Jak poznat začínající svrab
Inkubační doba choroby trvá dva až šest týdnů. Jejím typickým příznakem bývá nepříjemné svědění. To zesílí, když ulehneme a jsme v teple (pod peřinou). Na kůži se objeví červené pupínky, které svědí. Například mezi prsty, v okolí pohlavních orgánů, kolen, podpaží, ale třeba i kolem dvorců prsních bradavek. Postižený, který se začne škrábat, si nemoc roznáší po těle. Horší projevy mohou na sobě pozorovat alergici a lidé, kteří mají citlivější kůži.
Onemocnění způsobuje zákožka svrabová, roztoč velký asi půl milimetru. Samička vyvrtá pod kůží chodbičky dlouhé až několik milimetrů, do nichž naklade vajíčka. Zavrtává se pod kůži především v místech, kde je pokožka velmi jemná, například mezi prsty, v okolí genitálií, na hýždích nebo prsou. K tomu, aby se samička zákožky uchytila v kůži, jí stačí pouhé dvě a půl minuty.
Nemoc se přenáší nejčastěji přes kontaminované předměty, častý je ale i přenos pohlavním stykem. Zdrojem nákazy mohou být například prostředky hromadné dopravy (zákožka svrabová totiž přežije v polstrovaných sedadlech až tři dny, než si najde svou oběť), větší ubytovny, špatně vydezinfikované prádlo ze second handů či špatně vyprané prádlo v nemocnici.
Svrab se šíří rychle a je častý zvláště v místech většího počtu lidí, kteří spolu pobývají delší dobu a špatně pečují o své tělo a nedodržují hygienické podmínky, například v koloniích bezdomovců, není ale výjimkou ani v domovech důchodců. Nemoc však v posledních letech stále častěji postihuje také místa, kde by ji člověk nečekal – mateřské školy, internáty. I zcela čistotný člověk se může nemocí náhodně nakazit prakticky kdekoliv. Možností nákazy přibývá i s rozvojem cestovního ruchu.
Nejdůležitější v diagnostice je pacientovo sdělení o silném svědění na celém těle. I zjištění, že se svědění zesiluje hlavně v teple pod přikrývkou v posteli, je velice důležitou informací pro rozpoznání svrabu. Při vyšetření svědící pokožky jsou patrné typické vyvýšené obrysy chodbiček, které jsou dlouhé několik milimetrů až asi jeden centimetr. Cvičené oko může dokonce na konci chodbiček postřehnout zákožky svrabové v podobě tmavých bodů. V takovéto čisté formě se ovšem svrab dá pozorovat spíše výjimečně, protože chodbičky jsou většinou překryty kožními změnami, které vznikly škrábáním a sekundární infekcí. Na kůži se objevují kopřivkové pupínky, ekzém i hnisavé pupínky a vřídky.
Diagnózu potvrdí průkaz parazita v materiálu vyškrábnutém z chodbiček a vyšetřeném pod mikroskopem, kde je možné zřetelně rozpoznat zákožku, její vajíčka a eventuálně její výkaly. Teprve poté je jisté, že se jedná o infekci zákožkou. Ovšem u typických případů není mikroskopický průkaz nezbytný.
Svrab na genitáliích
Svrab se může vyskytnout kdekoli, tudíž i na genitáliích. Zde můžete vidět, jak vypadá svrab nejen na intimních místech.
Následky svrabu
Tato nemoc se objevuje převážně mezi dospělou populací a je přenášena mimo jiné sexuálním stykem, tudíž by měla být informována v případě zjištění infekce i kontaktní osoba. Kontaktní osoby by měly při výskytu podobných symptomů okamžitě vyhledat kožního lékaře. Problémem je, že po dobu léčby by měly být kontakty s jinými osobami co nejmenší.
U dětí je pak kromě léčby příčiny nákazy nutné snížit nesnesitelný pocit svědění pomocnou léčbou. Za prvé proto, že děti mají tendenci se velice často v takových případech škrábat, takže může dojít zanesení sekundární infekce do kůže, za druhé proto, aby se kůže co nejdříve uzdravila. Mnoho pacientů trpí kvůli silnému svědění nespavostí. Je důležité, aby pacient pochopil, že se jedná o nakažlivou nemoc. Když jsou mu vysvětleny způsoby přenosu infekci, sníží se i jeho obavy z ní. Při dodržení všech opatření se dá svrab vyléčit v průběhu několika dní.
Existuje svrab, který nesvědí
Existuje těžká forma svrabu, která se vyskytuje hlavně u pacientů s oslabeným imunitním systémem nebo s neurologickým onemocněním. Tito pacienti mohou mít na kůži nesvědivé šupiny způsobené obrovským množstvím zákožky.
Kromě toho existují ještě sezónní nebo podzimní svraby, jejichž původci žijí hlavně na rostlinách. Jak ukazuje název, je tento typ přenášen pouze na podzim nebo za sezónních prací. Existují rovněž kožní infekce způsobené roztoči přenesenými ze zvířat na lidi. Roztoči mohou žít v kůži králíků, zajíců, koček, psů nebo ptáků. Svrab je u těchto zvířat nazýván prašivina.
Jak zabít svrab
Účinný je přípravek proti svrabu s obsahem síry, jedná se o mast, kterou si pacient natírá na celé tělo. Lékaři postiženým doporučují dvou- až třídenní izolaci. Ty, kteří to sami nezvládnou, na tuto dobu hospitalizují. Během léčby by se nemocný měl zdržet pohlavního styku. Bezpodmínečně nutná je dezinfekce domácnosti pacienta hygieniky. Musí si zároveň pečlivě vyvařit a vyžehlit ložní i spodní prádlo. A vyměnit si všechno, co měl v poslední době na sobě. Včetně bot.
Svrab je dobře léčitelný. Léčba se skládá ze dvou kroků: za prvé musí být zabity všechny zákožky nacházející se pod kůží, za druhé musí být zabráněno nové infekci. Proto musí být zahubeny i zákožky, které se mohou nacházet v oblečení nebo ložním prádle, a zároveň léčeny všechny kontaktní osoby, například sexuální partner nebo rodinní příslušníci, a to i v případě, že se u nich žádné známky infekce neobjevují.
K vyhubení zákožek z povrchu kůže se nejčastěji používají dvě substance, které se aplikují zevně:
- Lindan (hexachlorcyklohexan) – krém nebo lotion se u dospělých používá ve formě třídenní léčby celého těla, u dětí se dva po sobě jdoucí dny aplikuje na 3 hodiny na celé tělo s výjimkou hlavy. U dětí do 3 let pouze v nemocnici, pod dohledem lékaře.
- Esdepallethrin (Spregal).
Obě účinné látky se často kombinují s benzylbenzoátem.
Neexistuje žádný jednoduchý šampon na roztoče u lidí.
Dále je nutné vyprat (pokud možno převařit) všechno osobní ložní prádlo. V případě, že var není možný, mělo by být prádlo po vyprání na několik dní odděleno od ostatního. U svrchních oděvů stačí důkladné vyvětrání po dobu nejméně 4 dnů, protože zákožky přežívají mimo kůži maximálně 2 až 3 dny. Jelikož medikamentózní léčba kůži dráždí a vysušuje, měly by být nakonec použity mastné krémy a koupele, aby došlo k obnovení tukového obsahu kůže. Suchá kůže svědí, proto se může stát, že svědění bude pokračovat, což ale nemusí nutně znamenat selhání léčby.
Při větším rozsahu sekundární infekce může být nutné nasadit antibiotika, ale o tom musí rozhodnout lékař.
Důležité upozornění
Při užívání léků proti svrabu by měla být zachovávána tato pravidla:
- nepoužívat na obličej;
- aplikovat pouze na kůži;
- nenanášet na sliznice;
- nenechávat působit déle, než je předepsáno;
- po dobu léčby snížit pobyt v hodně vytopených místnostech a koupelích;
- žádný sexuální kontakt po celou dobu, dokud je na tělo nanášena mast.
Při léčbě se mohou vyskytnout vedlejší účinky, jako je nevolnost, bolest hlavy, závrať, otupělost nebo stavy zmatenosti.
Pozor!
Specifická prevence neexistuje, neboť v zásadě může být infekce přenesena na každého z nás. Často se stává, že postižení infekci zjistí až po určité době, a tak přenášejí nemoc na další jedince ve svém okolí, aniž by si toho byli nějak vědomi. I z tohoto důvodu je důležité, aby každý, kdo zjistí své onemocnění, informoval rodinné příslušníky, sexuálního partnera a lidi z blízkého okolí. Pouze tak se dá šíření infekce zamezit. Riziko další infekce je u každého pacienta nezávislé na tom, zda již někdy dříve svrab prodělal. Ovšem ve zvýšené míře jsou ohroženi lidé s oslabeným imunitním systémem, například pacienti, kteří právě prodělali léčbu chemoterapií.
Svrab a bazén
Když svrab dostane člověk, nepochybujeme o tom, že je „čuně nemyté“. Jenže ono není všechno černobílé. Svrab nesouvisí jen se špatnými hygienickými návyky, je například přímo vázán na sdílení kontaminovaných ručníků, prostěradel nebo jiných textilií. Zapomenutá osuška, když vyrážíte na plovárnu, se tak může šeredně vymstít. Zákožka svrabová se velmi rychle množí. Takže chytit svrab můžete i u bazénu. A co proces likvidace? Tak ten je opravdu zdlouhavý – postižený člověk se musí každý den mazat od hlavy až k patě speciální mastí, v prvních dnech léčby je třeba denně vyvářet povlečení a oblečení, aby zákožku vystěhoval i z jejich úkrytů, ne jen z kůže.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Sum